druhy perel

Nejrůznější báje, pověsti i pověry provázejí perly

Například v Indii jsou pojistkou šťastného manželství, v jiných krajích ochrání dům před požárem. Někde věří,
že perly dokáží přilákat k majiteli peníze. Perly jsou tady s námi, aby nám přinesly štěstí, ochránily manželství,
potápěče před žraloky...Egypťané dokonce perly pili rozpuštěné v bílém víně. Důvod? Nebyl mytologický, jak by se zdálo. Perly obsahují vizmut, který je organismu prospěšný.
Takže ... Zůstaňme raději u toho, že je to krása a patří na ženskou ruku, prst, šíji.

DRUHY PEREL

Akoya. Pěstuje se v mořské vodě. Má krásný lesk, který ji odlišuje. Je bílý, případně s růžovám nádechem. Jedná se o největší klasiku mezi perlami. Obvykle nemá velké rozměry: 3 až 10 mm v průměru

Tahiti. Jak říká název, nalézá se v teplých lagunách Francouzské Polynésie. Rodí se v černé ústřici a odlišuje se širokou škálou odstínů od stříbřitě šedého, grafitového až po Páva, připomínajícího paví peří. Někdy je také označována jako černá perla jižních moří a každá perla má svou vlastní identitu. Proto je koupě černé perly vždy osobní a citlivou záležitostí.  Rozměry: od 8 do 18 mm. 

Mořská perla. Hovoříme o pobřeží Austrálie, Indonésie a Filipín, kde se rodí v největší ústřici pinctada maxima, která může mít průměr až 50 cm. Perly v ní jsou pokryty velmi silnou vrstvou perleti. Je označována jako Královna perel a považuje se za nejcennější z kultivovaných perel. Rozměry: 8 až 20 mm.

Sladkovodní: Nejčastěji se pěstuje v řekách a jezerech Číny v ústřici hyriopsis schlegeli, do níchž se častěji nevkládá perleťové jádro, ale část ulity jiné ústřice. Proto většinou nemá ideálně kulatý tvar. Právě tyto neobvyklé tvary a barvy (od bílé až po fialovou) jsou pro klenotníky a kupce lákavé. Rozměry: 2 až 15 mm.

Jak ošetřovat šperky s perlami, aby uchovaly svou krásu

je třeba vycházet ze základní informace, že perla je směs uhličitanu vápenatého (CaCO2) a organických látek, což ve skutečnosti znamená, že je to živočišný produkt lastury a proto:  

- sejměte perlový šperk před sprchováním
- nedovolte, aby šperk přišel do přímého kontaktu s kosmetickými přípravky, parfémy a lakem na vlasy
- šperky ukládejte tak, aby každý kus byl zabalen zvlášť do jemné látky, nebo ho vložte přímo do krabičky, zabráníte tím jejímu poškrábání
- vložte sklenici vody do sejfu, pokud tam hodláte šperky nechat uloženy delší dobu
- pravidelně noste šperky ke klenotníkovi, odborně je vyčistí a vrátí jim původní lesk
- nečištěte je sami, pokud nemáte speciální čistící lázeň k tomu určenou
- dopřejte Vašim perlám to štěstí, aby byly nošeny co nejčasteji, neboť nejlépe mohou obnovovat svou          vlhkost kontaktem s kůží, a tím si uchovávají svoji původní krásu